The International 2017 Sona Erdi

12-13 Ağustos gecesi Kaybedenler Kademesinin Finali ve Büyük Final’in oynanmasıyla The International sona erdi. Birinci olan takımın 10 milyon dolar kazandığı turnuvanın finalinde bir ilk yaşandı. Gelin hep beraber The International’ın son gününde olanlara göz atalım.

Kaybedenler Kademesi Finali: Team Liquid vs LFY

Şüphesiz bu iki takımı Büyük Finalde görsek bu sene kimse yadırgamaz, ”Bu takım buraya kadar nasıl yükselmiş ?” denemezdi. Kaybedenler Kademesi Finalinde karşılaşan iki takımda Büyük Finali artık hakediyordu. Geriye sadece kimin daha iyi olduğunu bulmak kalmıştı.

Birinci maçta LFY bariz bir üstünlük sağladı.Team Liquid sonraları LFY’ı yakaladı hatta alt ve üst koridor barakalarını da düşürdü fakat LFY’ın güzel takasları ve dakika 55’te gelen teamwipe’ından sonra yapacak bir şey kalmamıştı.

İkinci maça ise bu sefer Team Liquid üstün ve hızlı başladı. MinD_ContRoL’ün Natures Prophet ile ön plana çıktığı maçta Liquid’in 3e 2 takasları ve aldıkları güzel killer karşısında LFY daha fazla dayanamayıp 32. dakika yaklaşırken GG dedi.

Serinin son maçında ise Team Liquid’de Miracle-‘ın ellerinde Terrorblade vardı. Metamorphosis’i düzgün kullanarak gerek split push gerekse takım savaşlarında üstünlüğü sağladılar. Dakika 46’da Team Liquid, LFY’dan Monet ve Super’ı öldürerek LFY’ın kalan barakalarını düşürdü ve mega creep yaptı. Bundan sonraki başlayan pushta ise Ancient’ın önündeki kuleler düşmüştü ve LFY’a sadece GG demek kaldı.

Böylece Team Liquid finalde Newbee’nin rakibi olmuştu ve LFY 3. olarak veda ediyordu.


Büyük Final: Newbee vs Team Liquid

Newbee’nin ikinci, Team Liquid’in kaptanı KuroKy’ninse dördüncü finaliydi. Newbee ilk seferde kazanmış olmasına rağmen KuroKy henüz finalde galibiyet görememişti.

Newbee ilk maçta son zamanlarda yaptığı gibi yine Bloodseeker picklemişti fakat KuroKy buna karşı hazırlıklıydı ve karşısına Troll Warlord picklemişti. Liquid’in 4e 2 ve 3e 2 tradeleri, Troll Warlord ve Natures Prophet’ın push gücü ve GH(Slardar) ile MATUMBAMAN(Lifestealer)’ın Naix Bombları Newbee’yi ilk maç fazlasıyla zorlamış ve dakika 28’e gelirken GG demek zorunda bırakmıştı.

İkinci oyunda Newbee koridorlara üstün başlamıştı. Öyle ki dakika 14’e kadar oyun Newbee lehine 10-0’dı. Dakika 24’teki Newbee’nin 3e 1 takasından sonra oyun Team Liquid için çok zor görünmeye başlamıştı. Fakat bu takastan sadece 1 dakika sonra Team Liquid Roshan’ı alırken Newbee bunu farkedip geldiğinde bu sefer Team Liquid lehine 3e 1 bir takas gerçekleşti. Ayrıca Miracle-(Alchemist)’da Aegis vardı. Aegisle birlikte alt koridordan pushlarken Kpii’nin(Legion Commander) MATUMBAMAN(Necrophos)’a blinklenip Duel atmaya çalışması MATUMBAMAN’ın Linken’i yüzünden boşa gitmiş ve hatta üzerine Kpii ölmüştü. Üstünlüğü sağlayan Team Liquid alt koridordan ittirirken bir takım savaşı daha çıkmış ve Newbee’nin hemen hemen hepsi buybacklerini harcamıştı. Team Liquid’de sadece 2 kişi ölmüştü ve Miracle- Aegis’i harcamıştı. 3e 3 devam eden oyunda alt barakaları düşürüyordu Liquid. Dakika 34’e gelirken orta koridorda çıkan takım savaşında Liquid, Newbee’den 4 kişiyi düşürdü ve bunun üzerine Newbee.Faith GG demek zorunda kaldı.

Üçüncü maçta Newbee’nin varıyla yoğuyla maça tutunması lazımdı. Çünkü kaybettikleri taktirde Team Liquid seriyi kazanmış olacaktı. Dakika 28’e kadar başabaş geçen maçta bu dakikada çıkan takım savaşında Team Liquid, Newbee’yi Roshan’da yakaladı ve 4e 1lik bir takas oldu ayrıca Miracle- Aegis’i almıştı. Dakika 34’te ise bu sefer Newbee lehine 3e 1lik takas olmuştu. Dakika 42’de Roshan Pit’in hemen önünde çıkan takım savaşında ise Miracle-(Juggernaut) Çifte Hasar taşını alırken stun üzerine stun yemişti. Tam öleceği sırada GH(Earthshaker) Echo Slam’i atıp Miracle-‘ı kurtardı ve Miracle- ultisiyle savaşa dahil oldu. Bunun üzerine Liquid lehine 4e 1lik bir takas gerçekleşti ve sonrasında Roshan’ı öldürdüler. Daha sonra orta ve alt barakaları aldılar ve üste çıktılar. Newbee tüm ultilerini kullanarak takım savaşını başlattı ve Miracle-‘ın Aegis’ini kullanmaya zorladılar. Fakat sonrasında Miracle- ultisini kullanarak Faith ve Moogy’i öldürdü. Kpii’nin de düşmesiyle Faith tekrar GG demek zorunda kalmıştı.

The International 2017 şampiyonu Team Liquid olmuştu ve Büyük Finali 3-0 kazanan ilk takımdı. 10 milyon dolarlık ödüle ulaşmışlardı. Newbee ise 3,9 milyon dolar kazanmıştı. Kazananlar Kademesinde Invictus Gaming’e yenilerek Kaybedenler Kademesine düşen Team Liquid bundan sonra arkasına hiç bakmadı ve finale kadar tüm meydan okuyanları yendi. KuroKy sonunda Aegis of the Immortals’ı almıştı. Ayrıca önümüzdeki yıl ünvanlarını korumak istediğini belirtti. Ödül seramonisi fazlasıyla duygusal anlara sahne olmuştu ve The International 2017’nin ardından söylenebilecek tek şey ise MATUMBAMAN’ın Aegis’i elinde tutarken söylediği şeydi: WOW!

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir