Mutlaka izlenmesi gereken 5 Hacker filmi

5.Kod Adı: Kılıçbalığı (Swordfish)

IMDb Puanı: 6,5

Halle Berry, John Travolta, Hugh Jackman, Don Cheadle ve Vinnie Jones gibi başarılı ve ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla birçok prestijli ödülün sahibi olan Kod Adı: Kılıçbalığı (Swordfish); en iyi hacker filmlerinden bir tanesidir. Amerikan derin devletini anlatan bu yapım, 2001 yılına damga vurmayı başarmıştır.

4.Ben Kimim (Who Am I)

IMDb Puanı: 7,6

25 yaşında asosyal bir bilgisayar dehası olan Benjamin, çevrimiçi aktiviteleriyle karizmatik hacker Max’in dikkatini çeker ve onun CLAY adlı hacker grubuna katılır. Gizli tuttukları kimlikleriyle CLAY öyle iyi işler ki Alman Gizli Servisi ve Europol peşlerine düşer. Bunlar yetmiyormuş gibi karanlık bir hacker grubu da onları tehlikeli bir rakip olarak görecek ve peşlerine düşecektir.

3. Enigma (The Imitation Game)

IMDb Puanı: 8,1

Belki de tarihi değiştiren en önemli hacklerden biri, ünlü matematik dehası Alan Turing tarafından gerçekleştirilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanya’sı tarafından gizli mesajları şifrelemek için tasarlanan Enigma adındaki bir şifre makinesi, karşı devletlere büyük bir zorluk çıkarıyordu. Ancak Turing ve ekibi gecelerini gündüzlerine katarak Enigma’nın şifresini çözdüler. Böylece II. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirmeyi başardılar.Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Mark Strong ve Charles Dance gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla fark yaratan Enigma (The Imitation Game) filmi de Turing’in başarısını ve sonrasında yaşamış olduğu acı sonu anlatıyor.

2. Sanal Korsan (Track Down)

IMDb Puanı: 8,6

Tarihin ilk bilgisayar korsanlarından olan Kevin Mitnick’in gerçek hayat hikayesini anlatan Sanal Korsan (Track Down), gelmiş geçmiş en iyi hacker filmlerinden biridir. Şimdilerde “whitehat (beyaz şapkalı)” olarak bilinen ve hackerlık konusunda danışmanlık Mitnick; Fujitsu, Motorola ve Nokia başta olmak üzere birçok bilindik şirketin ağlarına izinsiz olarak girmeyi başarmıştır. Ayrıca FBI’ın En Çok Arananlar listesine de adını yazdıran Mitnick; “Sanal Dünya’nın Kayıp Çocuğu” olarak nam salmıştır. Sanal Korsan filmi de bu ünlü ismin hayatından esinlenilerek beyazperdeye uyarlanmıştır.

1. The Matrix

IMDb Puanı: 8,7

Saygın bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson, gecelerini “Neo” adı altında program kırarak ve Matrix’i araştırarak geçirir. Esrarengiz şekilde Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir simulasyon olduğu gerçeğini öğrendikten sonra ordan kurtarılır ve Morpheus’un önderliğindeki ekibe katılır. Neo gerçek dünyada ilk nefesini aldıktan sonra simulasyona tekrar girerek Matrix’in ne olduğunu kavrayacak ve kurtarılma nedenini öğrenerek gelişen olaylar çerçevesinde yeni kimliğini tanımaya çalışacaktır.


Dizi Bonusu: Mr. Robot (2015–)

Mr. Robot, gündüzleri siber güvenlik mühendisi olarak çalışırken geceleri kanunsuz bir hacker olan Eliot adındaki antisosyal genç bir programcıyı merkezine koyuyor. Bir gün gizli bir hacker grubu liderinin kendine çeşitli çok uluslu şirketleri çökertmesinde yardım etmesi için iş teklifi aldığında yol ayrımına düşüyor. Çünkü bu adamın Eliot’u bu kadar çok istemesinin nedenlerinden biri çalıştığı şirketteki konumudur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir