ASSASSIN’S CREED® ORIGINS ÇIKIYOR!

Ubisoft’un efsane serisi Assassin’s Creed yeni üyesiyle bizleri Antik Mısır‘a götürecek, zamanında kitaplar okuduğumuz ya da belgesellerde izlediğimiz yerleri sanal da olsa ilk elden görmemizi sağlayacak.

Peki bu yolculuğa kiminle çıkacağız? Kim bu Bayek?

IGN‘in yayımladığı yeni bir video sayesinde Assassin’s Creed Origins’in baş karakteri Bayek ve kartalı Senu hakkında daha fazlasını, merak ettiğimiz şeyleri öğrenebiliyoruz.

Geliştirici ekiple yapılan röportajda yeni macera Antik Mısır’da geçeceği için oyunculara rehberlik etmesi için o bölgeden bir karakterin seçildiği belirtiliyor. Videoyu izlediğimizde öğreniyoruz ki Bayek sadece o mahellenin çocuğu olduğu için değil; hem Antik Mısır’la önemli bir ilişkisi olduğu için, hem de Assassin’s Creed evrenine cuk oturacağı için seçilmiş. Hatta böyle tasarlarnmış demek daha doğru olur.

Efendim, kahramanımız Siwa isimli bir kasabada doğup büyümüş. Siwa kasabası kadim değerlere ve yaşam tarzına büyük önem veren bir yer olduğu için karakterimiz de bu değerlere sahip olarak, bu değerlerin çerçevesinde yetiştirilmiş. Bu arada yetiştirilmiş derken Bayek oldukça ilginç, hatta önemli bir geçmişe sahip, çünkü kendisi bir Medjay! Daha doğrusu son Medjay.

Açalım biraz.

Bu Medjay denen arkadaşlar çocukluklarından beri farklı silahları kullanma, farklı koşullarda savaşma ve adalet adına karar verme üzerine ciddi bir eğitim alıyorlar. Medjay gerekli eğitimleri alıp başarılı olduğunda Firavun’un kendisi tarafından atanıyor. Görevi ise Firavun’u, çıkarlarını, topraklarını ve halkını korumak. Yeri geldiğinde adaletin kendisi olmak. Anladığım kadarıyla Medjay halkla iç içe olan, halkın farklı tabakaları üzerinde etkisi olan, saygı gören ve bölgeye hakim kişiler oluyor. Medjay’e belirli bir bölgenin, saltanat mezarlığının, ülke sınırlarının ya da Firavun ya da ona yakın olan kişilerin güvenliği gibi görevler verilebiliyor.

Firavun tarafından bir göreve atanmak o dönemde Tanrı tarafındanatanmakla aynı şey olduğu için Medjay denen sınıf saygı duyulan, korkulan ve biraz da ilahi sınıfa sokulan kimseler oluyor. Fakat Assassin’s Creed Origins’te durum pek de böyle olmayacak ne yazık ki. Çünkü oyun Kleopatra’nın tahta çıkış döneminde geçiyor ve bu dönemde Medjay sınıfı yok oluyor. Biraz önce de bahsettiğim gibi Bayek son Medjay, fakat bu sınıfın kaldırılması ile kendisini halkını korumaya adıyor. Ki, oyuna konu olacak olayların başlangıcında bu durumun etkisi olabilir.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir